Nový recept   Prihlásiť   Registrácia   

Bryndzové halušky ŠIALENÉHO MAĎARA

Autor receptu:

Pridan� u�ivate�om: Attila


Bryndzové halušky ŠIALENÉHO MAĎARA

Suroviny:

500 až 700 g bryndza,
4 až 5 stredne veľké zemiaky,
500 až 700 g hladká múka,
300 g prerastená údená slanina,
rastlinný olej,
2 PL kyslá smotana,
1 veľká cibuľa,
2 strúčiky cesnak,
majorán,
soľ,
1 ČL čierne korenie,


Postup:

1. Zemiaky očistíme a postrúhame do veľkej misky. Potom pridáme pol postrúhanej cibuľe a pretlačíme cesnak. Pridáme soľ, čierne korenie a postrašíme majoránom - opatrne, nepreháňať, majoránom naozaj len postrašiť.

2. Za stáleho miešania pridávame hladkú múku, pokiaľ cesto nie je vláčne až haluškoidné - je možné ho použiť na haluškovač.
Doporučujem takto vyrobené cesto nechať odstáť minimálne 30 minút až hodinu - postrúhané zemiaky pustia šťavu a chuť sa krááásne zlepí dokopy.

3. Slaninku nakrájame na kocky a vytopíme masť, oškvarky scedíme a necháme odkvapkať - veľkosť kocky volíme podľa vlastného gusta, aké veľké chceme oškvarky.

4. Medzitým necháme zovrieť aspoň 2 l osolenej vody a cez haluškovač narobíme halušky. Haluška je uvarená vtedy, keď vypláva na povrch - preto doporučujem variť vo viacerých menších dávkach.

5. Halušky scedíme - neoplachujeme vodou - a do každej vyrobenej dávky nalejeme trošinku masti a premiešame, aby sa nám halušky nelepili. Pozor, halušky nesmú plávať v oleji, stačí keď budú iba trochu mastné na povrchu.
Keď sa nám podarilo vyrobiť viac halušiek ako zjeme, nevadí, prebytky môžeme pokojne nechať zamraziť pre budúce generácie :-)

6. Do širokého, najlepšie teflónového = nepriľnavého hrnca nalejeme masť, pridáme soľ a speníme druhú polovicu predtým nakrájanej cibule - s masťou a soľou opatrne, radšej menej ako viac !!! Pridáme halušky a za stáleho miešania ich zohrejeme, treba dôkladne, nestačí aby boli teplé iba na povrchu. Znova si dajme pozor, aby halušky neplávali v masti, tú radšej pridávajme po troškách. Pokiaľ sme už vytopenú masť minuli, pokojne ju môžeme doplniť rastlinnným olejom.
Keď sú halušky naozaj zohriate, pridáme bryndzu a za stáleho miešania ju necháme pekne rozpustiť. Môžeme pridať aj kyslú smotanu - zjemní nám chuť bryndze.
Dochutenie soľou urobíme až TEARZ, každá brydza je už osolená, ale v akom množstve, to dopredu nikdy nevieme !!!

7. Ihneď = ešte horúce servírujeme. Podľa gusta pridáme oškvarky.